Mniši z kláštera Šaolin

4. července 2011 v 10:39 | Lus |  Umění

Šaolinští mniši

Za zrod šaolinského kung-fu může podle tradice Bódhidharma, mnich, který přišel do Číny šířit budhismus z Indie v roce 520. Putoval Čínou, až se dostal do provincie Che-nan v království severní Wej, kde se usadil v klášteře Šao-lin. Účastnil se zde formování zen-buddhismu, meditačních a zdravotních cvičení, které se později staly základem pro bojová umění Číny, ale i Japonska.

Do příchodu Bódhidharmy sloužil klášter jen k uctívání, a proto byli mniši tělesně slabí a chatrní. Z tohoto důvodu se podle pověsti Bédhidharma zavřel na 9 let do jeskyně, kde se snažil prijít na způsob, jak jejich stav zlepšit.


Po návratu z jeskyně napsal 2 spisy na rozvinutí jejich fyzické i psychické síly- učení I-ťin-ťing. Mniši učící se podle tohoto učení se i po ztrátě spisů stali mistry bojových umění. Učili a dodnes se učí používat vnitřní energii čchi k potřebám a posílení vlastního organismu.

Své kung-fu ještě vylepšili technikami, které napodobovali chování pěti zvířat- tygra, leoparda, draka, hada a jeřába. Cchuan-fa je technika, která mnichy proslavila nejvíce. Vytvořil ji Bódhidharma na základě poznetků z jiných bojových umění beze zbraně.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mary-Ane Mary-Ane | Web | 4. července 2011 v 10:54 | Reagovat

S onou "Lady" jsem bývala něc jako nejlepší kamarádka, jenže jsem nikdy nemohla být sama sebou, takže jsem pila, kouřila aby mi to bylo fuk, že ona ze sebe dělá střed vesmíru, ale řekla jsem si dost...
To o mniších z kláštěra Šaolin jsem vůbec nevěděla a je to hrozně zajímavé!!! Nevvěděla jsem, že Kung-fu Panda je založená na nějaké skutečnosti s těmi zvířaty... Vždycky umění mnichů fascinovalo, ale nenašla jsem si o tom žádná fakta:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama